Erol Çakman vefat etti

Düzce’nin en eski esnaflarından biri olan Erol Çakman vefat etti.

Erol Çakman vefat etti
14.01.2021 - 09:52

Düzce Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi kurucularından olan ve uzun yıllar bu kooperatifin başkanlığını yapan Erol Çakman hayatını kaybetti.

DESKKKOP Başkanı Ertan Taşlı da Çakman’ın vefatı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Taşlı, “Benim için, esnafımız için çok kıymeti olan Düzce Esnaf Kefalet Kooperatifi’nin kurucularından uzun yıllar başkanlığımızı yapan, bölge esnafımıza camiamıza hizmetleri olan, görev aldığım günden bugüne desteği ve takdiri ile mutlu olduğum, üzerimde emeği olan Erol Çakman amcamızı, başkanımızı kaybetmenin büyük üzüntüsü içerisindeyim. Kendisine rabbimden rahmet, mağfiret diliyorum. Mekanı cennet olsun. Tüm sevenlerinin başı sağ olsun. Dua bekler, duanızı lütfen esirgemeyin” ifadelerini kullandı.

Erol Çakman 92 yaşındaydı.

Çakman, Düzce Postası'nın "100 Ünlü Düzceli" araştırma dizisinde de yer almıştı.

 

ESNAF KEFALET'E 35 YIL BAŞKANLIK YAPTI

 

Erol Çakman, 1967 yılında iktidardaki Adalet Partisi’nin İlçe Başkanı, 1968’de  İl Genel Meclis Üyesi, 1978’de de Belediye Meclis Üyesi olarak, Düzce’nin bu günlere kadar uzanan kaderini etkileyen birçok kararda söz sahibi oldu.

 

1965 yılından 2000 yılına kadar  Düzce Esnaf Kefalet Kooperatifi’nin başkanlığını da yapan  Çakman, tam 35 yıl boyunca Düzceli esnafların kredi talepleriyle ilgilendi.

1930 yılında Düzce’de dünyaya gelen Erol Çakman ilk ve ortaokulun ardından Haydarpaşa Lisesi’ni bitirip tekrar Düzce’ye gelerek İstanbul Caddesi’nde tuhafiyeci olarak ticarete başladı.

Askerliğini tamamlayarak Düzce’ye dönen ve Hendek’li bir ailenin kızı olan Erden hanımla 1957 yılında hayatını birleştiren Erol Çakman, yine aynı yıl DP Gençlik Kolları İdari Heyetine girdi. Bu görevini 1960 yılına kadar devam ettiren Erol Çakman, 1963 yılında merhum Niyazi Aşık tarafından kurulan Esnaf Kefalet Kooperatifi’nde yönetici olarak görev aldı.

1965 yılında yapılan seçimde Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı seçilen Erol Çakman, bu görevini tam 35 yıl sürdürdükten sonra 2000 yılında yapılan seçimle sonlandırdı.

Erol Çakman, 1960 sonrası kurulan Adalet Partisi’ne de katılarak, 1967 yılında bu partinin İlçe Başkanı oldu. 1968 yılında AP’den İl Genel Meclis Üyesi seçilen Erol Çakman, bu görevini 1972 yılına kadar sürdürdü.

1978 yılında yapılan yerel seçimlerinde Belediye Meclis Üyesi seçilen Erol Çakman, bağlı bulunduğu AP’nin Belediye Meclisi gurup başkanlığını 1980 ihtilaline kadar devam ettirdi. İhtilal sonrası kurulan Doğru Yol Partisi’ne geçti.

1980 sonrası kendi mülkleri olan Eski Belediye Meydanında beyaz eşya ticaretine başlayarak halen uzun yıllar devam eden Erol Çakman, iki erkek çocuk babasıydı.

Erol Çakman’ın büyük oğlu Ergit Çakman, Marmaris’te inşaat mühendisi olarak görev yapıyor. Küçük oğlu Ermen Çakman ise 2013 yılında hayatını kaybetmişti. (Düzce Postası Haber Merkezi)