Enver Konukçu vefat etti

Türkiye’nin Tarih otoritelerinden bırakan Prof. Dr. Enver Konukçu, hayata gözlerini yumdu.

31.01.2022 - 13:24
Haber Merkezi

Meslek hayatının 44 yılını Erzurum Atatürk Üniversitesi’ne hizmet ederek geçiren ve tarih alanında yaptığı çalışmalarla gerek Erzurum ve gerekse Türk Tarihi açısından silinmez izler bırakan Prof. Dr. Enver Konukçu 78 yaşında hayatını kaybetti.

8 Ağustos 1944 tarihinde Bolu’da doğan, ilk orta ve liseyi ise Düzce’de okuyan Prof. Dr. Enver Konukçu, bu dönemlerde Üskübü/Konuralp harabelerinde çokça vakit geçirmişti. Lise arkadaşlarının bu nedenle “Heredot” ismini taktıkları Konukçu, tarih öğretmenlerinin teşviki ile tarihçilikte karar kılmıştı.

Tarih araştırmalarıyla dikkat çeken Konukçu, Ermeniler tarafından gerçekleştirilen soykırımı, yürüttüğü mezar kazılarıyla belgeleyen başlıca tarihçiler arasında bulunuyordu.

Meslek yaşamı boyunca binlerce öğrenci yetiştiren, öğrencileri arasında kendisi gibi profesörler olanları bile gören Konukçu, evli ve 2 çocuk babasıydı.

Yarım asra dayanan birikimlerinin yer aldığı, hazine niteliğindeki yaklaşık 35 bin kitap, belge ve farklı eserlerden oluşan büyük koleksiyonunu Düzce Üniversitesi’ne armağan eden, değerli bilim insanı için 2017 yılında “İnsanlığa Değer Katanlar: Prof. Dr. Enver Konukçu’ya Saygı Günü” başlıklı program düzenlemişti.

Konukçu, 31 Ocak 2022 Pazartesi günü Aydın Merkez’de Kemer Camiinde ikindi namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Kemer Mezarlığına defnedilecek.


Editör: Ç. Diger
Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz