Mahmut Uçar vefat etti

Düzce’nin en eskilerinden kalan öğretmeni, yaşayan tarih Mahmut Uçar hayatını kaybetti.

Mahmut Uçar vefat etti
28.09.2023 - 11:10
Güncelleme 28.09.2023 - 14:09
Haber Merkezi

Cenazesi 28 Eylül 2023 Perşembe günü (bugün) ikindi namazına müteakip Hamidiye Camiinde kılınacak cenaze namazından sonra Konuralp Merkez Mezarlığına defnedilecek.

Allah rahmet eylesin.

 

DÜZCE’NİN EN ESKİ ÖĞRETMENİYDİ

Yaklaşık 33 yıl sürdürdüğü meslek hayatında binlerce öğrenci yetiştiren Mahmut Uçar, Düzce’nin yaşayan en eski öğretmeniydi.

1925 yılında doğan Mahmut Uçar, 1944 yılında henüz 19 yaşında iken öğretmenlik mesleğine adım attı. Şehrimizdeki birçok okulda görev yapan ve binlerce öğrenci yetiştiren Uçar, 1977 yılında 52 yaşında iken emekliye ayrıldı.

Son 6 yıldır Düzce’nin en eski öğretmeni olan 98 yaşındaki Mahmut hoca, öğretmenliğin yanı sıra, 1979 yılında Düzce Cezaevinde 8 yıl süreyle mahkumlara kitap ciltlemeyi öğretti, Verem Savaş Derneği Başkanlığı yaptı. Tapu Dairesi’nin ve yayın evlerinin ciltleri de Mahmut öğretmenin elinden çıktı.

1957-1963 yılları arasında görev yaptığı Darıcı Köyü Okulu’nun bahçesinde kurduğu sera ile turfanda domates, biber, patlıcan, marul, havuç ve fasülye gibi sebzeler yetiştiren Mahmut Uçar, Düzce’de seracılığın da ilk tohumlarını atmış oldu. Yine okulun bahçesinde kavak çelikleme (çoğaltma) yapan Uçar, onları çocuklara dağıttı.

1946 yılında Mübeccel Nur ile hayatını birleştiren Mahmut Uçar’ın, Fatih, Tülay ve Elvan adında 3 çocuğu bulunuyor. Mahmut Öğretmenin 63 yıllık hayat arkadaşı Mübeccel Hanım ise 2009 yılında hayatını kaybetti.

 


Editör: E. Kaan Dursun

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ticaret Ltd. Şti. (www.duzcepostasi.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız