-

20 yıldır kadınlar güçlensin diye uğraşıyoruz

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, TBMM Genel Kurulu'nda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın 2023 yılı bütçesi üzerine konuşma yaptı.

“Biz 20 yıldır eğitim başta olmak üzere, çalışma hayatı olmak üzere, kadınlar güçlensin diye uğraşıyoruz” diyen Keşir, bu alanda yapılan düzenlemeler ve AK Parti’nin kararlılığı sayesinde hem eğitimde, hem de istihdamda kadın oranının arttığını vurguladı.

Keşir konuşmasında şunları kaydetti: “Malumunuz 23 Kasım’da şehrimiz Düzce’de hepimizi endişeye veren bir deprem yaşadık. Ama çok şükür, Düzce geçmiş depremlerden önemli dersler alarak, konut stoklarının yüzde 75’i depreme hazırlıklı olduğu için enkaz altından can kurtarma telaşımız olmadı. Tekrar buradan hemşerilerimize geçmiş olsun diyor ve o gün bizleri bir hafta boyunca yalnız bırakmayan Soylu bakanımıza, Murat Kurum bakanımıza, Adalet Bakanımıza, Milli Eğitim Bakanımıza, arayıp soran bakanlarımıza ve kamu görevlilerine, gönüllülere buradan şükranlarımı sunuyorum.

“AK PARTİ SİYASETE ÖNEMLİ BİR PARADİGMA DEĞİŞİKLİĞİ GETİRDİ”

Değerli milletvekilleri, AK Parti kurulduğu günden bu yana hem hem de diyen bir partidir. Siyasetin sığ kamplaşmalarına meydan okuyan bir partidir. Tıpkı kuruluş bildirgemizde söylediğimiz gibi hem muhafazakâr, hem demokrat bir parti söyleminde ifade ettiğimiz gibi ve Sayın Cumhurbaşkanımızın Türkiye Yüzyılı programında da söylediği gibi özellikle kadın hakları konusunda hem kadın politikaları, kadın hakları, kadınların güçlenmesi diyen, hem de ailenin bütünlüğü birliği diyen bir partidir. Onun için söylüyoruz ki kadın hakları ve ailenin birliği, bütünlüğü politikaları, birbirinin hasmı, rakibi ya da alternatifi değildir. Çünkü AK Parti siyasete önemli bir paradigma değişikliği getirmiş, hem hem de diyen bir partidir.

“BUGÜN KIZ ÇOCUKLARININ ÜNİVERSİTELEŞME ORANI YÜZDE 49’A ULAŞTI”

Biz 20 yıldır eğitim başta olmak üzere, çalışma hayatı olmak üzere, kadınlar güçlensin diye uğraşıyoruz. Diğer yandan aile politikalarımızla, aile birliğinin ve bütünlüğünün sağlanması için uğraşıyoruz. Verdiğimiz anayasa değişiklik metni de açıkçası bunun önemli göstergelerinden biridir. Sayın milletvekilleri eğitim en önemli fırsat eşitliği aracıdır. 2001 yılında AK Parti kurulduğunda bu ülkede çağ nüfusu içinde kız çocuklarının ne yazık ki sadece yüzde 13’ü üniversiteye gidebiliyordu. Niye, yasaklar vardı, kapı önlerinde bekletilen çocuklar vardı. Beraberinde sadece bazı şehirlerde kümelenmiş üniversiteler vardı ve aileler kız çocuklarını büyükşehirlere gönderemiyorlardı. Bugün 81 ilde açılan 207 üniversiteyle, yasakların kalkmasıyla, tam demokratik bir eğitim fırsat eşitliği sağlanmasıyla birlikte bugün kız çocuklarının üniversiteleşme oranı yüzde 49’a ulaşmıştır. Bu AK Parti iktidarının eğitimde fırsat eşitliğindeki en önemli göstergelerinden biridir. Erkeklerde bu oran yüzde 40’tır. Demek ki kadınlara, kız çocuklarına eğitimde eşit fırsatlar sunduğunuzda dörtnala koşarak devam ediyorlar.

“AK PARTİ'NİN KARARLILIĞINI VE BAŞARISININ GÖSTERGESİ”

Diğer yandan kadınların işgücü piyasasına katılımı başta olmak üzere, çalışma hayatıyla ilgili pek çok düzenleme yaptık. Girişimciliği destekleyen en önemli kurumlarımızdan biri olan KOSGEB’den destek alanların yüzde 41’i kadın. Yine İşkur'un işbaşı eğitim programları, meslek edindirmede vasıflı eleman konusundaki teşviklerinden faydalananların yüzde 49’u da kadın. Bunların hepsi AK Parti'nin kararlılığını ve başarısının göstergesidir.

“KÜRSÜYE ÇIKIP PİŞKİN PİŞKİN KADIN HAKLARI ANLATMASINLAR”

Ama geçmişte kız çocuklarına eğitimde fırsat eşitliğinden mahrum bırakanlar, kız çocuklarını o kapılarda bekleyenler, çalışma hayatında soruşturma açıp başörtülerinden dolayı meslekten men edenler bugün kürsüye çıkıp pişkin pişkin kadın hakları anlatmasınlar. Milletimiz bu tarihsel ikiyüzlülüğü çok net bir şekilde görmektedir.

Bugün kamuda istihdam edilenlerin yüzde 40’ı kadındır. Öğretmenlerde kadın istihdam oranı yüzde 60’tır. Kadın avukat oranı yüzde 46’dır. Kadın hakim oranı yüzde 45,8’dur. Sağlık sektörünün yüzde 56’sı kadındır. Bütün bunlar AK Parti'nin özellikle kadın işgücüne, kadın üretimine güvenin en önemli göstergesidir.

“SINIR ÖTESİNDE DEVAM EDEN OPERASYONLARIMIZ BU KIZ ÇOCUKLARINI KURTARMAK İÇİN”

Aslında söyleyecek çok sözümüz var, ama şunu da ifade etmek istiyorum. Kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı konusunda son derece net duruşu olan bir partidir AK Parti. 2002 seçim beyannamemizde töre-namus cinayetleri ile nasıl baş etmeye çalışacağımızı açıkça net ifade ettik. Çocuk istismarı, kadına yönelik şiddet, insanlığa ihanettir, ahlaksızlıktır, sapıklıktır. Bunun da altını buradan çiziyorum.

Az önce bir konuşmacı kürdü kürde kırıyorsunuz dedi. İşte kürdün kürdü kırdığı fotoğraflar bunlardır. Kürt kız çocuklarını kandırıp dağa kaçıran 13-15 yaşında o çocukları kırım, kırım, kıran, tecavüz eden intihara sürükleyen fotoğraflardır bunlar. Bunlarla ilgili pek çok raporlar buradadır. Birleşmiş Milletler raporlarında çok net ortadadır. Biz bununla da mücadele edeceğiz. Bugün sınır ötesinde devam eden operasyonlarımız bu kız çocuklarını kurtarmak için yapılan operasyonlardır aynı zamanda.”

Keşir’in konuşması AK Partili ve MHP’li meclis üyeleri tarafından alkışlandı. (Çiğdem Diger)


Editör: C. Sandıkçı
#

11 Ara 2022 - 14:01 - Siyaset

Mahreç  Cemile Sandıkçı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Düzce Postası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Düzce Postası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Düzce Postası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.