-

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

Kaynaşlı Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Hamza Sağlam, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “KDV Uygulaması” sebebiyle yurt dışı taşımacılık faaliyetinde bulunan şirketlerin mağdur olacağını söyledi.

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI
RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI
Büyütmek için resme tıklayın

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Seri No: 49) Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğ ile uluslararası taşımacılık yetki belgesi olmaksızın yetki belgesi olan firmalarda kiralık araçlar ile bu faaliyeti gerçekleştiren lojistik firmalarına KDV sorumluluğu getirildi.

Kaynaşlı Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Hamza Sağlam konuyla ilgili gerçekleştirdiği açıklamasında, yurt dışı taşımacılık faaliyetinde bulunup 5 ve daha az ticari araç sahiplerinin mağduriyetinin söz konusu olduğunu belirtti.

Sağlam, getirilen KDV yükünün lojistik firmalarının yüzde 20’den fazla ücret talep etmelerine sebep olacağını ifade ederek 5 veya daha az ticari araca sahip olan lojistik firmalarının ekonomi düzeninin bozulacağını söyledi.

Kaynaşlı Taşıyıcılar Kooperatifi’ndeki araçların yüzde 70’inin özmal olup yüzde 30’unun kiralık olarak L belgesinde çalıştığını dile getiren Sağlam, sözlerine şöyle devam etti:

“Biz uluslararası taşıma yapıyoruz. Uluslararası taşıma da dışarıya iş aldığımız yerlere KDV’siz fatura kesmek durumundayız. Şu anda üyelerden alacağımız faturalardan yeni çıkan yasaya göre devlet, KDV’li fatura almamızı talepte bulunuyor. Bu talep üzerine bizim çalışma şansımız yok. Üyenin çalışma şansı yok. Yurtdışında aldığımız faturalarda KDV iadesi yok sadece yurt dışında aldığımız faturaların KDV iadesi vardır. KDV almadığımız yere fatura kestiğimiz zaman üyeye bir yükümlülük çıkacak. Bizim bu şekilde çalışma şansımız yok. KDV aldığımız yere nasıl KDV ödeyeceğiz. Bir de bu yasanın kısa bir zamanda çıktığını vatandaşın bilgisi yeni olduğundan dolayı şu anda çalışmalarımız durmuş vaziyette fatura kesemiyoruz. Şu anda ne yapacağımızı bilemiyoruz. Bu faturayla ilgili bu yasayla ilgili bir bilgi verilmesi düzeltilmesini istiyoruz.”

“Yasanın kooperatiflerin dışında tutulmasını istiyoruz.”

“Düzce Maliye Defterdarlığı’na konuyla ilgili dilekçe verdik. Ankara’ya gönderildi. Beklemedeyiz. Kaynaşlı nakliyecilik ile geçinen küçük bir ilçe ve bu durumda Kaynaşlı’daki nakliyeci esnafı bu konu da etkilenir. KDV oranı böyle olduğu müddetçe bizim çalışma şansımız yok. Biz bu yasanın kooperatiflerin dışında tutulmasını, ayrılmasını istiyoruz. Bizim gibi itiraz eden Hendek ve İstanbul’da da kooperatifler var.”

Kaynaşlı Kooperatifi Yönetim Kurulu üyesi ve nakliyeci Fahri Aslan ise kiralık araçlardan dolayı mağdur durumda olduklarını belirterek yeni kanunda vatandaşın belge alma şansının olmadığını söyledi.

Uluslararası taşımacılık faaliyetlerini gerçekleştiren mükelleflere KDV konusunda hizmet veren Yeminli Mali Müşavir İbrahim Özdemiroğlu ise yeni yasanın esnaflara olan etkisini şöyle değerlendirdi:

“Taşımacılık faaliyetlerinden dolayı esnaflara KDV yüklenmektedir. Yurt içi yüklenimleri nispeten sınırlıdır. Harcamaların çok büyük bir kısmı yurt dışında gerçekleşmektedir. Yurt dışındaki harcamalarından dolayı herhangi bir KDV yükümlülükleri bulunmamaktadır. Harcamaların çok büyük bir kısmı yurt dışında KDV’siz olmakla birlikte bu tutarın tamamının hesaplamaları mükellefleri çok büyük bir KDV yükümlülüğü altına sokaktadır. Bu işi yetki belgesi olmaksızın yapan mükelleflerde ekstra bir KDV yükümlülüğü doğduğundan dolayı taşımacılık faaliyetine ilişkin bunun navlun bedellerinin üstüne koymaktadırlar. Navlun bedelleri 3 aşağı 5 yukarı standart belirlenen uluslar ve uluslararası belirlenmiş fiyatlardır. Bunların yüzde 20’sinin yukarıya çekilmesi yetki vergisi olmayan belgelerin faaliyetlerine son vermesi anlamına gelmektedir.”

“18 OCAK 2024 TARİHLİ RESMİ GAZETE 49 SERİ NO’LU KDV TEBLİĞİ”

“Mükelleflerin istisnadan yararlanabilmesi için taşımacılık faaliyetini yaptıkları dönemde uluslar arası taşımacılık faaliyetinin yürütülmesine ilişkin ilgili mevzuat gereğince kendileri adına düzenlenmiş geçerli bir yetki belgesine sahip olmaları zorunludur. Taşımacılık faaliyetinde kullanılan bu faaliyetin yetki belgesi eki taşıt belgesine kayıtlı özmal veya kiralık araçlarla yapılması mümkündür.”

BİZİ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDAN TAKİP EDİN

İnstagram: @duzcepostasi
Twitter : @duzcepostasi1
Facebook: Düzce Postası
Youtube : Düzce Postası


Editör: S. Kurt

07 Şub 2024 - 17:36 - Gündem

Mahreç  Sibel Kurt


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Düzce Postası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Postası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Düzce Postası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Düzce Postası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.